STRONA GŁÓWNA / PORADY TESTY OPINIE

Termowizja bez tajemnic – poznaj, wybierz, zdecyduj

POZNAJ, WYBIERZ, ZDECYDUJ

Żeby lepiej poznać specyfikę i możliwości urządzeń termowizyjnych warto dowiedzieć się na jakiej zasadzie działają. Każdy przedmiot emituje promieniowanie termiczne. Kamera termowizyjna rejestruje i tworzy obraz obiektu poprzez analizę promieniowania podczerwonego emitowanego przez obiekt w procesie zwanym obrazowaniem termicznym. Utworzony obraz przedstawia rozkład temperatur obiektu i w odróżnieniu od noktowizji do rejestracji obrazu nie potrzebuje wzmacniania światła widzialnego.

Czy światło dzienne uszkodzi termowizor?

Światło widzialne i promieniowanie podczerwone są częścią widma elektromagnetycznego, W przeciwieństwie do światła widzialnego, promieniowanie podczerwone nie jest bezpośrednio dostrzegalne. Matryca termowizora analizuje różnice temperatur obiektu, dając wyraźny obraz obiektu, nawet w ciemnym otoczeniu, Pomijanie światłą widzialnego sprawia, że jest ona niewrażliwa na uszkodzenie z tego powodu.
Daje to odpowiedź na pytanie, czy można używać termowizji w ciągu dnia,
bez obawy uszkodzenia urządzenia? Tak. Można.

Od czego zależy zasięg obserwacji kamer termowizyjnych?

Zasięg obserwacji i ich detekcja zależy od wielu czynników.
Wielkości i temperatury obiektów na które patrzysz, rozdzielczości detektora w kamerze termowizyjnej, wielkości zastosowanego obiektywu oraz warunków pogodowych.

Czy kamery termowizyjne „widzą” przez mgłę, deszcz, śnieg?

Kamery termowizyjne mogą wykrywać obiekty podczas zmniejszonej przejrzystości powietrza z powodu mgły, deszczu i śniegu. Z powodu wzrostu wilgotności powietrza tworzy się warstwą o jednolitej temperaturze, co utrudnia obserwację. Nasilanie się tych warunków, pogarsza widoczność obserwowanych obiektów.

Czy kamery termowizyjne umożliwiają obserwację przez metal, ściany, odzież, szkło?

Kamera termowizyjna rejestruje temperaturę powierzchni obiektu. Jeśli przedmiot po drugiej stronie powierzchni nagrzeje ja powodując zmianę temperatury, kamera wychwyci zmiany temperatury powierzchni, ale nie umożliwi obserwowania przeziernego.

Czy termowizja jest bezpieczna?

Tak. Urządzenia termowizyjne nie emitują żadnej formy promieniowania.

Czym urządzenia noktowizyjne i kamery termowizyjne różnią się od siebie?

Termowizja pozwala obserwować w zupełnej ciemności. Urządzenia noktowizyjne działają poprzez wzmocnienie światła szczątkowego. W przypadku niedostatecznej jego ilości, konieczne jest stosowanie podświetlaczy laserowych.

Co wpływa na cenę termowizora?

Ceny urządzeń termowizyjnych z wynikają ze skomplikowanego procesu produkcji poszczególnych podzespołów. Rozdzielczość matrycy, częstotliwość odświeżania, rozmiar obiektywu maja bezpośredni wpływ na cenę urządzenia. Obiektywy wykonywane są ze szkła germanowego, które podlega skomplikowanej obróbce. Detektory produkowane w niewielu krajach, ( USA, Litwy, Francji, Chiny ) odpowiadają za jakość obrazu i wraz ze wzrostem ich rozdzielczości rośnie również cena termowizorów. Kolejnym elementem, który podwyższa wartość tego typu urządzeń są dodatkowe funkcje takie jak dalmierz, czy możliwość nagrywania obrazu.

TROCHĘ TECHNIKI

Szeroka oferta sprzętu, różnorodne parametry urządzeń nie ułatwiają decyzji przy zakupie.
Dowiedz się więcej o tym, jak działa kamera termowizyjna, by dokonać świadomego wyboru.

Co to jest rozdzielczość matrycy?

Rozdzielczość informuje o „gęstości” pikseli ułożonych na matrycy.
Im wyższa rozdzielczość urządzenia, tym wyraźniejszy obraz widziany przez obserwatora. Z reguły termowizory w porównaniu do kamer tradycyjnych i noktowizorów mają dość małe rozdzielczości. Typową rozdzielczością przetwornika w tańszych termowizorach jest 384 x 288 pikseli. Matryce z wyższą rozdzielczością 640×480 dają obraz wyraźniejszy o większej liczbie szczegółów.
Zapewne kwestią czasu jest pojawienie się na rynku cywilnym urządzeń z matrycami 1024×768 i 1280×1024. Sama rozdzielczość nie powinna być jednak czynnikiem decydującym o wyborze urządzenia.

PORADY TESTY 2

Co to jest NETD?

Kiedy czytasz dane techniczne kamery termowizyjnej, możesz natknąć się na parametr „NETD”. Jest to miara tego, jak dobrze detektor termowizyjny jest w stanie rozróżnić bardzo małe różnice w promieniowaniu cieplnym na obrazie. Określa on czułość urządzenia wyrażaną w mili-kelwinach (mK), czyli tzw. kontrast termiczny. Termowizor z niskim współczynnikiem NETD będzie się charakteryzował niższą wartością szumów, a przez to bardziej dokładnym obrazem. Im więcej szumów, tym wyższa wartość NETD detektora.

Co to jest częstotliwość odświeżania?

Częstotliwość odświeżania jest jedną z głównych cech urządzenia termowizyjnego.
Jest to parametr ( wyrażony w Hz), określający ilość klatek obrazu prezentowaną w trakcie jednej sekundy. Aktualnie standardem stały się urządzenia z odświeżaniem na poziomie 50hz, które charakteryzują się płynnym obrazem z całkowicie niezauważalnym opóźnieniem. Odświeżanie o niższych wartościach (np.9Hz) powoduje rozmycie i opóźnienia w wyświetlaniu oglądanego obrazu.

Co wpływa na zasięg obserwacji termowizora?

Podawany zasięg obserwacji zależy od wielu czynników. Jest to wypadkowa możliwości samego urządzenia (parametry czujnika, optyka i elektronika) oraz warunków zewnętrznych (charakterystyka obserwowanego obiektu, tło, przejrzystość atmosfery itp.)
W przypadku określania zasięgu obserwacji, niezbędne jest uwzględnienie pojęcia krytycznego rozmiaru obserwowanego obiektu. Rozmiar krytyczny obiektu to rozmiar, który pozwala podczas obserwacji określić jego charakterystyczne cechy geometryczne.

Na zasięg obserwacji składają się: zasięg wykrywania, zasięg rozpoznawania i zasięg identyfikacji.

Zasięg wykrywania

Odległość, na której w dwóch lub więcej pikselach czujnika termowizyjnego mieści się krytyczny rozmiar obserwowanego obiektu, nazywana jest zasięgiem wykrywania. Wykrywanie pozwala jedynie, na dostrzeżenie obiektu, ale nie daje żadnych informacji o jego charakterystyce (nie można określić rodzaju obiektu).

Zakres rozpoznawania

Rozpoznanie obiektu oznacza, że można zdefiniować typ obiektu. Obserwujący może dostrzec i określić, co jest obserwowane (człowiek, zwierzę, samochód itp.) Gdy rozmiar krytyczny obiektu mieści się w co najmniej 6 pikselach czujnika, uważa się rozpoznanie za możliwe.

Zakres identyfikacji

Najbardziej użytecznym zakresem jest zasięg identyfikacji. Oznacza on odległość przy ktorej obserwator może ocenić cechy charakterystyczne obiektu (np. określić płeć dzika).

Powiększenie termowizora

Głównym zadaniem termowizorów jest wykrywanie i rozpoznawanie obiektów.
Dlatego w odróżnieniu od optyki tradycyjnej wartości powiększeń stosowanych w termowizorach nie są wysokie. Typowe wartości mieszczą się w przedziale 1– 5x.
Im większa ogniskowa obiektywu i rozmiar wyświetlacza, tym większe powiększenie, natomiast im większa ogniskowa okularu lub i rozmiar czujnika (matryca), tym powiększenie jest mniejsze.

Pole widzenia termowizora

Pole widzenia określa wielkość przestrzeni, którą można oglądać przez urządzenie optyczne z określonej odległości. Podawane w stopniach lub rzadziej w metrach dla określonej odległości (zwykle na 1000m). Im szersze pole widzenia, tym wygodniejsza obserwacja, ale należy pamiętać też o tym, że zwiększenie pola widzenia prowadzi do zmniejszenia zasięgu wykrywania i rozpoznawania. Pole widzenia jest odwrotnie proporcjonalne do powiększenia – co oznacza, że im mniejsze pole widzenia, tym większe będzie powiększenie optyczne termowizora.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Początki noktowizji sięgają lat trzydziestych ubiegłego wieku. Technologia ta stała się bardziej rozpowszechniona w 1943 roku podczas II wojny światowej
Biała wersja logo
GODZINY OTWARCIA
Biała wersja logo
GODZINY OTWARCIA

X

Zamówienia o wartości powyżej 300 zł wysyłamy bez kosztów wysyłki
Cennik dostaw zamówień o wartości mniejszej niż 300 złotych:
Przesyłka za pobraniem – 30 zł
Przesyłka z przedpłatą – 15 zł
Koszty wysyłki zagranicznej ustalane są każdorazowo indywidualnie. W tym celu prosimy o wcześniejszy kontakt.

Formy wysyłki
Towary zamówione w sklepie internetowym dobraoptyka.pl otrzymasz za pośrednictwem firmy kurierskiej UPS.
Zazwyczaj czas dostawy kurierem to nie więcej niż 24h. Z przyczyn losowych może się wydłużyć. W przypadku konieczności sprowadzenia towaru od dystrybutora, poinformujemy Cię o tym i ustalimy czas dostarczenia zamówienia. Czas dostawy towaru może tez różnić się w zależności od wybranej formy dostawy.

Ubezpieczenie przesyłki
Przesyłki o wartości zamówienia ponad 600 zł są ubezpieczone.

Czy możliwy jest odbiór osobisty?
Zakupiony towar możesz odbierać w siedzibie naszego sklepu.
Prosimy o potwierdzenie terminu odbioru przed przyjazdem.

Do każdego zamówienia dołączamy:
Wypełnioną kartę gwarancyjną, wraz z numerem seryjnym zakupionego towaru
Dowód zakupu – paragon lub fakturę VAT 23%
Informacje o bezpłatnym zwrocie towaru
formularz zwrotu

Szczegóły dotyczące wysyłki w Regulaminie sklepu dobretermo.pl

SPOSOBY PŁATNOŚCI:

1.Kupujący może dokonać płatności w jednej z następujących form wybranych w trakcie składania zamówienia:

a. Płatność przy odbiorze za pobraniem. W przypadku wybrania płatności za pobraniem, do ceny towaru należy doliczyć kwotę prowizji za odebranie ceny i przekazanie jej Sprzedawcy, pobieranej przez przewoźnika. Kwota prowizji podawana jest podczas składania zamówienia oraz w mailu, o którym mowa w § 2 punkt 8 i 10. Forma płatności za pobraniem dostępna jest jeżeli wartość złożonego zamówienia nie przekracza 6000 zł (sześć tysięcy złotych) brutto.
b. Płatność przelewem na rachunek Sprzedawcy.
c. Płatność gotówką przy odbiorze osobistym. Możliwe jest wybranie opcji osobistego odebrania zamówionego towaru od Sprzedawcy.
d. Płatność ratalna z wykorzystaniem kredytu konsumenckiego. W przypadku wybrania tej formy płatności, Kupujący kierowany jest na stronę internetową banku, wybranego z dostępnych na stronie Sklepu. Konsument może zawrzeć z bankiem umowę kredytu w celu zapłacenia za towar zamówiony w Sklepie. Umowa kredytu zawierana jest na warunkach uzgodnionych z wybranym przez Kupującego bankiem. Sprzedawca nie jest stroną tej umowy. Kupujący, który zawarł z bankiem umowę o kredyt konsumencki ma prawo, bez podania przyczyny, do odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki w terminie 14 dni od dnia zawarcia tej umowy (zgodnie z ustawą z 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim, Dz. U. nr 126, poz. 715 z 2011 roku). Odstąpienie od umowy zakupu towaru w Sklepie jest skuteczne także wobec umowy kredytu, uregulowanej przepisami niniejszej litery.

2.Płatność uznaje się za dokonaną z chwilą uznania rachunku bankowego Sprzedawcy.

3.Istnieje możliwość dokonania płatności w innej formie na podstawie indywidualnych ustaleń z Kupującym.

4.W przypadku, kiedy Kupujący zamówi towar, który nie jest dostępny na bieżąco i Sprzedawca musi go zamówić, Sprzedawca przed przyjęciem zamówienia informuje o tym Kupującego mailowo albo telefonicznie i wymaga wpłacenia zaliczki.

CREDIT AGRICOLE

Kupuj wygodnie, wybierz raty banku Credit Agricole

Sprawdź jakie to proste:

  • wybierz produkt który Cię interesuje
    gdy wartość koszyka wyniesie minimum 300 zł skorzystaj z rat banku Credit Agricole,
  • wypełnij wniosek online i poczekaj na decyzję kredytową,
  • przelej 1 zł i załącz zdjęcie dowodu osobistego (o ile będzie to wymagane)
  • potwierdź zawarcie umowy kodem z SMS,
  • umowę otrzymasz na swoją skrzynkę e-mail,
    a sklep zacznie realizować Twoje zamówienie.

Renata Dubrownik oświadcza, iż na podstawie zawartych umów z Credit Agricole Bank Polska S.A. jest
upoważniony do wykonywania czynności faktycznych związanych z zawarciem/zmianą umów kredytu na zakup
towarów i usług.

Strona używa ciasteczek ( cookies ), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając swoją przeglądarkę. Dowiedz się więcej na naszej stronie w Polityce Prywatności i Cookies.

NOWOŚCI